Fotele do biurka i ich wpływ na zdrowie

Fotele do biurka i ich wpływ na zdrowie

Fotele do biurka są podstawowymi elementami wyposażenia miejsca pracy. Siedząca postawa przez wiele godzin ma duży wpływ na zdrowie, dlatego wybór fotela powinien być odpowiednio przemyślany. Oprócz właściwej konstrukcji istotny jest również odpowiedni design, fotel musi pasować do stylizacji, w jakiej jest utrzymane pomieszczenie.

Najważniejsze cechy fotela do pracy

Jest kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, wybierając fotele do biurka, należą do nich:

  • ergonomia fotela i zastosowany w nim mechanizm obrotowy, nowoczesne fotele są zaopatrzone w możliwość regulacji najwygodniejszej pozycji dla użytkownika, dodatkową funkcją jest często możliwość swobodnego kołysania się na fotelu podczas przerwy w pracy,
  • właściwa budowa fotela i odpowiednie wyprofilowanie zagłówka, oparcia i podłokietników, odpowiednia pozycja siedząca wpływa na odciążenie wszystkich mięśni kręgosłupa,
  • długość wykorzystywania fotela, jeśli ma on służyć do długiej wielogodzinnej pracy powinien być także dostosowany do odpowiedniej cyrkulacji powietrza, narażenie na pocenie się w miejscu pracy powoduje znaczny dyskomfort, materiał obiciowy fotela powinien odpowiednio wchłaniać wilgoć,
  • design powinien być dopasowany do stylizacji całego pomieszczenia, fotel skórzany pasuje  do większości estetyk biurowych, taki elegancki i jednocześnie nowocześnie skonstruowany mebel nadaje wnętrzu prestiżu i charakteru.

Wpływ pozycji siedzącej na zdrowie

Długi czas w pozycji siedzącej za biurkiem może wpłynąć niekorzystnie na samopoczucie i wydajność organizmu w trakcie pracy. Ciało, które jest przez wiele godzin przechylone do przodu, zmusza mięśnie szyi do podjęcia większego wysiłku. Niewłaściwa postawa ciała za biurkiem utrzymywana przez wiele godzin może wywoływać:

  • przewlekłe bóle pleców,
  • chroniczne wady postawy, np. spłycenie lordozy lędźwiowej,
  • problemy ze wzrokiem,
  • zwyrodnienia stawów, przede wszystkim kolan i łokci.

Siedząca pozycja ciała sprawia, że mięśnie karku i głowy szybciej się męczą, powodując zaburzenia koncentracji i bóle głowy. Zakłócenie krążenia i wynikające z tego powodu niedotlenienie niektórych tkanek może prowadzić do powstania alergii skóry czy trądziku różowatego. Okazuje się, że właściwa pozycja ciała za biurkiem może zniwelować możliwość powstania takich dolegliwości. Dobrym rozwiązaniem, które zapobiega zwyrodnieniom układu kostnego, jest zaopatrzenie się w ergonomiczne fotele gabinetowe. Takim mianem określany jest fotel, którego konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby odpowiadała psychicznym i fizycznym potrzebom człowieka. Fotel skórzany jest komfortowy, ale powinien być również zaopatrzony w regulowane siedzisko, w którym musi zmieścić się 2/3 długości ud, a stopy muszą swobodnie opierać się o podłogę. Zazwyczaj fotel zaopatrzony jest w dwa rodzaje ustawień, mechanizm blokujący odchylenie fotela w pionie, a także drugi mechanizm, który umożliwia ustawienie fotela w pozycjach odchylonych na boki.

Fotel biurowy a prawidłowa pozycja ciała

Fotele do biurka zaopatrzone w zagłówek sprzyjają utrzymaniu swobodnej pozycji ciała, optymalne ustawienie zagłówka jest wtedy, kiedy linia, która biegnie od wierzchołka głowy przez szyję, jest w pozycji równoległej do reszty tułowia. Fotele gabinetowe powinny być zaopatrzone w podłokietniki znajdujące się na takiej wysokości, aby łokcie były zgięte pod kątem 90 stopni. Oparcie jest optymalne, kiedy podpiera odcinek lędźwiowy kręgosłupa i przynajmniej 2/3 odcinka piersiowego.

Comments are closed.